Ovu nedelju počinjemo sa velikim praznikom – Sveti Aleksije čovek božiji, hrišćanski svetac koji je napustio bogatstvo da bi živeo kao prosjak i molio se Bogu 34 godine.
Zatim u subotu nas čeka veliki praznik – Vrbica ili Lazareva subota. Tog dana se u crkvu unose vrbove grančice koje se osveštavaju i nose kući. One se čuvaju pored ikone za zdravlje i napredak.
U nedelju, Cvetnu nedelju, kuća se kiti cvećem, dok se ukućani umivaju sa vodom u kojoj je potopljeno poljsko cveće: ljubičice, maslačak, behar…
Ove nedelje kreče se voćke, nasađuju kvočke. Ništa što cveta ne treba sejati, jer će u tom slučaju sav cvet smetnuti i neće biti ploda. Tokom Cvetne sedmice, a na praznik Cveti, postoji običaj da se od cveća i vrbovih grančica pletu venčići. Njih stavljamo na glave ili čuvamo u domu kako bi smo privukli napredak i zdravlje.
Običaj nalaže da svi ove nedelje „zavire u svoje srce“. Da se pokaju i pripreme za veliki praznik koji predstoji. Samo oni „čistog srca“ mogu da shvate suštinu Hristovog vaskrsnuća. Ova sedmica bi trebalo da bude priprema za sledeću Strasnu sedmicu. Tada poste čak i oni koji nisu toliko revnosni vernici, zarad svog i zdravlja svoje porodice.
U Kupreškom polju u jednom od dana Cvetne nedelje, žene uberu onoliko krasuljka koliko ima ukućana, pa zadenu cveće uveče kod vrata. Ubrano cveće se ne unosi u kuću. Šesta nedelja Velikog posta posvećena je sećanju na događaj svečanog Ulaska Hristovog u Jerusalim, gde je išao da bude razapet na krstu i da postrada radi našeg spasenja. Taj praznik naziva se Cvetna nedelja ili Vrbica, zbog običaja da se na taj dan osvećuju palmine grančice, koje kod nas zamenjuju grančice vrbe.
Šta se radi u nedelju – na Cveti?
Za ovaj praznik, prema verovanjima, valja raditi i započinjati poslove, jer se smatra da su um i veštine ljudi tada moćniji.
Cvetna ili šesta nedelja je neposredno pre poslednje, Strasne nedelje, kojom se završava Vaskršnji post.
Sedma i poslednja nedelja posta na kraju koje se proslavlja Vaskrs, najradosniji hrišćanski praznik. Prema običaju, već u ovoj, Cvetnoj nedelji, treba da se radujemo, da razvijamo optimizam i lepa osećanja.
(Krstarica/Stil)















