Zdravlje
Jedna domaća namirnica čisti pluća kao metlom i jača imunitet: Svi su je zaboravili, a pravo je blago

Da li je i vi koristite?
Samo jedna domaća namirnica čisti pluća kao metlom i jača imunitet – svi su je zaboravili, a pravo je blago!
Kroz istoriju, guščija mast se koristila u narodnoj medicini za lečenje respiratornih tegoba, a i danas izaziva interesovanje zbog svojih potencijalnih lekovitih svojstava. Međutim, postavlja se pitanje – da li ona zaista pomaže kod plućnih bolesti ili je to samo još jedan narodni mit?
Prema rečima epidemiologa i fitoterapeuta dr Dušana Vujnovića, svaka upala pluća ima infektivnu osnovu, zbog čega je primena antibiotika neophodna. Ipak, guščija mast može imati blagotvorno dejstvo, jer podseća na maslinovo ulje i može pomoći u uklanjanju naslaga sa plućnih alveola, koje su deo zapaljenskog procesa.
Tradicionalna upotreba guščje masti
Guščija mast je vekovima korišćena kao prirodni lek, posebno u lečenju bronhitisa i drugih bolesti disajnih puteva. Njena upotreba bila je široko rasprostranjena u vreme kada savremeni lekovi nisu bili dostupni. I danas se u pojedinim delovima sveta koristi kao pomoćno sredstvo u borbi protiv tuberkuloze.
Bogat sastav guščje masti uključuje omega-3 masne kiseline, cink, selen, bakar, vitamine B kompleksa i vitamin E, što doprinosi njenim pozitivnim efektima na organizam. Međutim, pri dugotrajnoj upotrebi, neophodno je pratiti nivo holesterola u krvi.
Način primene i čuvanje
Guščija mast se uglavnom koristi kao pomoćno sredstvo uz standardne terapije. Može se nanositi kao oblog na plućni region, čime se poboljšava apsorpcija lekovitih sastojaka i olakšava disanje. Deluje tako što se jedan deo lekovitih materija apsorbuje, dok toplota koja nastaje pri dodiru sa telom razlaže sekret i omogućava vazduhu da prođe kroz bronhije.Takođe, u narodnoj medicini se koristi za suzbijanje kašlja i za negu kože.
Mast se čuva u frižideru i može trajati do šest meseci. Osim u medicinske svrhe, koristi se i u kulinarstvu – može poslužiti za pečenje, pripremu supe ili kao dodatak jelima.
Kada treba biti oprezan?
Iako guščija mast može imati korisna svojstva, nije preporučljiva za svakoga. Osobe sa povišenim holesterolom, trudnice, dojilje i deca mlađa od tri godine trebalo bi da izbegavaju njenu upotrebu. Takođe, osobe sa hroničnim bolestima jetre treba da budu posebno oprezne.
Gde pronaći kvalitetnu guščju mast?
Danas je guščju mast teže pronaći, jer se sve manje domaćinstava bavi uzgojem gusaka. U pojedinim mestima u Vojvodini još uvek postoje proizvođači koji prodaju domaću guščju mast, ali je potražnja velika i često se čeka na red.
Recepti sa guščjom mašću
Za probleme sa želucem i crevima:
Pomešati 200 g meda, aloje, guščje masti, šećera i pavlake. Dodati 50 g kakaa, dobro sjediniti i blago podgrejati. Uzimati po jednu kašiku tri puta dnevno.
Za hemoroide:
Pomešati 50 g rastopljene guščje masti sa 50 g kalanhoje (kalanchoe) i nanositi ujutro i uveče.
(eklinika.telegraf.rs)
- ZanimljivostiPRE 3 дана
Odakle to uopšte tu? Jedan ginekolog je otkrio najbizarniju stvar koju je izvukao iz polnog organa pacijentkinje
- ŽivotPRE 3 дана
Sarađujte sa svojim biološkim satom: Evo šta se događa ako idete na spavanje nakon 22 časa
- ZanimljivostiPRE 3 дана
Ruke vas odaju: Način na koji držite stisnutu pesnicu otkriva čak i najskrivenije tajne
- ZanimljivostiPRE 3 дана
Test ličnosti: Izaberite prsten koji vam se najviše dopada i otkrijte za šta ste posebno talentovani
- ZanimljivostiPRE 3 дана
Štednju doveli do ekstrema: Bračni par troši svega 25 dolara sedmično i ponosni su na to!
- ŽivotPRE 3 дана
Jedna priča iz dijaspore: Evo kako me je ovaj zakon mnogo naučio o roditeljstvu
- ŽivotPRE 3 дана
Cipele patrijarha Pavla krile su veliku tajnu: Nosio ih je 30 godina, bile su dokaz njegove dobrote
- ZanimljivostiPRE 2 дана
Od pamtiveka se veruje da mravi nagoveštavaju događaje: Evo kada slute na zlo